Výhody saunovania počas leta

Pred viac ako tisíc rokmi Hipokrates povedal: „Dajte mi moc vytvoriť horúčku a ja vyliečim každú chorobu“. Dokonca už v dobe kamennej ľudstvo používa rôzne druhy „potiarní“ pre upevnenie zdravia. Aj moderná medicína sa dlhodobo zaoberá účinkami sauny na ľudské telo a potvrdzuje celý rad blahodarných účinkov.

Saunovanie pozitívne vplýva na našu myseľ, podporuje imunitu, lieči niektoré kožné problémy, zbavuje telo toxínov a predovšetkým má výborný preventívny účinok. Aby sme si zabezpečili všetky tieto benefity je dôležitá pravidelnosť saunovania, preto by sme ho nemali vynechať ani počas letných mesiacov.

Poďme sa spolu pozrieť na najväčšie výhody saunovania počas letných mesiacov.

Letné horúčavy hravo zvládnete

Počas letných mesiacov si v posledných rokoch užívame naozaj tropické teploty a to sa podpisuje na našom zdraví. Telo ťažko zvláda presun z klimatizovaného priestoru von do horúčav. Pravidelné saunovanie zlepšuje termoreguláciu, znižuje tvorbu potu a vďaka ochladzovaniu si telo ľahšie poradí z výkyvmi teplôt.

Oddych a zníženie stresového zaťaženia

Pobyt v saune priaznivo pôsobí aj na naše psychické zdravie, odbúrava stres a znižuje príznaky nervozity. Počas saunovania sa nám vyplavujú endorfíny – hormóny šťastia, dokážeme pri ňom úplne zastaviť a zahĺbiť sa do seba. Tieto výhody by sme si nemali odopierať ani v lete, kedy je naše telo vystavované rôznym stresovým faktorom, cítime sa vyčerpaný a menej výkonný.

Imunitný systém sa vám poďakuje

Nie len zdravá strava, športovanie, ale aj saunovanie pozitívne vplýva na náš imunitný systém a pomáha mu reagovať na vonkajšie vplyvy. Naša imunita dostáva zabrať aj počas letných mesiacov a preto by sme ju mali podporovať aj v tomto období. V saune sa telo zbavuje škodlivých látok a uľavuje dýchacie cesty. Pravidelným saunovaním aj počas leta si budujeme obranyschopnosť organizmu a pripravujeme telo na náročné zimné obdobie.

Hydratovaná a zdravá pokožka

Aj koža získava pravidelným saunovaním viaceré benefity. Spevňuje sa, uzdravuje, najmä ak ste náchylní na spálenie alebo máte inak citlivú pokožku. Sauna zvláčňuje pleť a dáva priechod tekutine v lymfatických cestách. Nehovoriac o tom, že sa čistia póry. Pravidelným pitným režimom, bez ktorého sa jednoducho v saune nezaobídete, si stratené tekutiny ľahko doplníte. Odporúča sa čistá voda alebo vlažný bylinkový čaj.  

V kontakte s prírodou

Les a sila prírody majú kúzelnú moc – sú doslova liekom pre naše telo i dušu. Zelená farba a čerstvý vzduch pôsobia upokojujúco a zbavia nás nahromadeného stresu.

V našom Wellness & Spa centre ste neustále spätý s okolitým lesom. Vo všetkých saunách sa môžete kochať krásnym výhľadom na koruny stromov. Priamo z plaveckého bazéna či vírivky prejdete priamo na veľkorysú wellness záhradu, kde si môžete vychutnávať hrejivé slnečné lúče alebo sa prejsť po reflexnom lesnom chodníčku. Vďaka vonkajšej saune a vírivke si môžete užiť saunovanie a osvieženie priamo v lese, pod korunami stromov.

4 kroky správneho saunovania

 1. KROK: Sprchovanie je nielen základná hygienická procedúra, ale aj dôležitý aklimatizačný prechod k nasledujúcim procedúram. Môže byt aj zážitkové vďaka špeciálnym sprchovacím tryskám.
 2. KROK : Plávanie v rámci hydroterapie patrí k anaerobným, fitness a relaxačným cvičeniam.
  Teplota vody hotelového bazéna 28 °C poskytuje priestor nielen pre oddychové plávanie,
  ale aj pre príležitostnú rehabilitáciu.
 3. KROK: Saunovanie je pozvoľný prechod z hydroterapie do termoterapie, ktorú predstavuje saunový svet.
  Podľa senzitivity organizmu si môžete vybrať zo štyroch sáun a to fínskou, parnou, bylinkovou a infra saunou. Jemnou formou termoterapie je tepidárium (teplé kamenné ležadlo).
 4. KROK: Výsledkom správneho „wellnessovania“ je príjemná únava,
  preto ďalším dôležitým krokom je odpočinok a doplnenie tekutín.

Navyše počas letných mesiacov môžete v našom Wellness & SPA centre využiť výhodnú ponuku vstupu 3+2 hodiny zdarma.

Podporte váš organizmus aj v lete a načerpajte energiu v Hoteli Zochova chata****.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Adresa a kontaktné údaje

Hotel Zochova chata****
Piesok 4015/B7
900 01 Modra
GPS: 48° 22′ 54″ N, 17° 16′ 38″ E

Kontakt

Tel: +421 33 2633 300
E-mail: recepcia@hzch.sk

Čas príchodu / odchodu

Check-in od 14:00
Skorší check-in od 11:00*
Check-out o 11:00
Neskorý check-out do 15:00 alebo do 17:00 *

* bližšie informácie Vám poskytne hotelová recepcia

Parkovanie

Bezplatné samostatné parkovanie (obmedzená kapacita)
Možnosť parkovať v spoplatnenej hotelovej garáži.*

* bližšie informácie Vám poskytne hotelová recepcia