História

Tradícia zaväzuje

Dvere Zochovej chaty sa po prvýkrát otvorili už v roku 1933, avšak jej história siaha podstatne ďalej. Mesto Modra bolo už na začiatku 17. storočia jedným z najvýznamnejších uhorských kráľovských miest a samotná chata neskôr slúžila ako miesto na ozdravenie a regeneráciu tela aj ducha. My si tradície, históriu a čaro oblasti Piesok nesmierne vážime, čo sme zohľadnili aj v rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2007. Pozrite sa na históriu, ktorú nám pomáhate písať vy – naši hostia, dodnes.

História Modry

Prvé stopy osídlenia siahajú do obdobia 3. tisícročia pred n. l. Prvé písomné zmienky o Modre pochádzajú už z 12. a 13. storočia. V roku 1607 udelil Rudolf II. Modre privilégiá slobodného kráľovského mesta a Modra sa tak zaradila medzi najvýznamnejšie uhorské kráľovské mestá. V rokoch 1610 až 1646 mesto vybudovalo mestské opevnenia s troma bránami, z ktorých sa zachovali len časti opevnení a tzv. Horná brána. V 17. storočí patrila medzi najvýznamnejšie mestá s rozvinutým vinohradníctvom, lesným hospodárstvom, cechovou výrobou, školstvom a kultúrou.

Piesok

Túto oblasť nazývajú Pieskom, ale ak by tu niekto hľadal prach a piesok, príjemne sa prekvapí. Je to prekrásny ostrov v mori modranských lesov vzdialených od vyčerpávajúceho hluku sveta. Tento ostrov s osviežujúcim vzduchom objavili poetickí obyvatelia Modry skôr než Harmóniu. Na Piesku sa nachádza kaplnka zasvätená sv. Magdaléne, ktorej obraz zdobí oltár. Sv. Magdaléna a sv. Vincent sú totiž patrónmi tejto osady.

Rekreačné stredisko

Prvú vilu určenú na ozdravenie a rekreáciu tu postavili v roku 1890. Po nej rýchlo nasledovali ďalšie, pričom vrcholom bolo obnovenie Zochovej chaty v chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát. Zochova chata dostala do vienka niekoľko základných funkcií, ako napríklad turistika, rekreácia, šport a ochrana prírody. Vo svojich najlepších časoch priťahovala návštevníkov nielen z Bratislavy, Budapešti či Viedne, ale z celého sveta. Svojou návštevou ju poctil aj americký prezident Jimmy Carter.

Samuel Zoch

(18.12.1882 – 04.01.1928) – Bol slovenský evanjelický kňaz, verejný činiteľ, politik, cirkevný hodnostár a náboženský spisovateľ. Po ukončení štúdií vo Viedni sa stal kaplánom v Novom Sade a v roku 1907 bol zvolený za farára v Modre, kde nahradil svojho strýka Pavla Zocha. Počas svojho života stál pri zrode viacerých významných udalostí v rámci budovania základov slovenského národa, založil Modranský turistický krúžok a bol tiež autorom Martinskej deklarácie.  

Zochova chata bola prvá turistická chata v Malých Karpatoch, ktorú vybudoval  práve Samuel Zoch, po ktorom je aj pomenovaná. Otvorenia chaty s jeho menom sa už však nedožil, na slávnostnom otvorení bola jeho vdova Mária.Samuel Zoch však na miesta, kde stojí dnešný Hotel Zochova chata****, často chodieval na prechádzky so svojimi priateľmi, medzi ktorých patrili aj správca Matice slovenskej Štefan Krčméry či básnik, farár a politik Martin Rázus.

Modranská majolika

Továreň na výrobu hlineného riadu a.s. – Aby nezaniklo toto skutočne pekné a typické remeslo, modranskí duchovní Jurkovič a Zoch sa pokúsili obnoviť bývalú dielňu Mičku. Zo začiatku iba sami, ale keď videli, že podnik je životaschopný a výrobky sú vyhľadávané, pokúsili sa založiť akciovú spoločnosť.

Od jesene 1911, kedy bola továreň obnovená, boli modranské keramické výrobky vystavené na viacerých výstavách; v Budapešti, Viedni, Brne, Kolíne nad Rýnom a všade sa mohli tešiť všeobecnej priazni a odbytu. Vzbudili pozornosť starými ľudovými tvarmi, ako aj farebnosťou, čo je pochopiteľné, pretože modranská továreň je jediná na svete, ktorá vyrába takýto druh dekoratívneho riadu. Továreň na výrobu hlineného riadu zaujíma významné miesto nielen v Modre, ale v celom štáte.

História hotela

1933

Otvorenie pôvodnej Zochovej chaty

Pomenovaná podľa evanjelického kňaza, politika a prvého bratislavského župana, Samuela Zocha.
Prvýkrát privítala hostí 30.apríla, roku 1933.

1933
1960

60. a 70. roky

Obdobie najväčšej slávy pod vedením hoteliéra Karola Ivičiča prezývaného Karpatský vlk.

1960
1980

80. roky

Začiatok prvomájovej tradície opekania vola.

1980
1990

90. roky

Od roku 1990 postupne strácala na popularite a zaostávala za konkurenciou.

1990
2007

Rozsiahla rekonštrukcia

Rekonštrukcia, dostavba a modernizácia s ohľadom na genia loci a okolitú prírodu, v súlade so zásadami feng-šuej.

2007
2011

Stavba roka 2011

Výnimočná premena pri zachovaní pôvodného čara objektu vytvorila z upadajúceho zariadenia luxusný štvorhviezdičkový hotel. Za tento šetrný prístup pri modernizácii stavby získal Hotel Zochova chata ocenenie vydavateľstva Eurostav za komplexné progresívne riešenie architektonického diela.

2011
2016

Certifikát výnimočnosti TripAdvisor®

Hotel  získal ocenenie Certifikát výnimočnosti od TripAdvisor®. Už piaty rok toto ocenenie udeľované iba zariadeniam, ktoré majú na webe TripAdvisor dlhodobo skvelé recenzie od cestovateľov. 

2016
2017

1. miesto v kategórii 4* hotelov

Podľa hodnotenia TREND TOP Reštaurácie a hotely 2017 Hotel Zochova chata ****  obhájil 1. miesto v kategórii 4* hotelov celého Slovenska 1.miesto v kategórii všetkých hotelov Bratislavského kraja /rovnaký počet bodov dostal iba 5* hotel Grand Hotel River Park/.  Je tak na 3.mieste medzi všetkými hotelmi na Slovensku s bodovým skóre 18 bodov z 20. 

2017
2018

TOP 10 zo všetkých hotelov Slovenska

Podľa hodnotenia TREND TOP Reštaurácie a hotely 2018 sa Hotel Zochova chata **** umiestnil v TOP 10 všetkých hotelov celého Slovenska s bodovým skóre 18 bodov z 20.  

2018
2019

TOP 10 zo všetkých hotelov Slovenska

 Podľa hodnotenia TREND TOP Reštaurácie a hotely 2019 sa Hotel Zochova chata **** umiestnil v TOP 10 všetkých hotelov celého Slovenska s bodovým skóre 18 bodov z 20.

2019
2020

TOP 10 zo všetkých hotelov Slovenska

Podľa hodnotenia TREND TOP Reštaurácie a hotely 2020 sa Hotel Zochova chata **** opäť umiestnil v TOP 10 všetkých hotelov celého Slovenska s bodovým skóre 17,5 bodov z 20. 

2020