Tradícia zaväzuje
Dvere Zochovej chaty sa po prvýkrát otvorili už v roku 1933, avšak jej história siaha podstatne ďalej. Mesto Modra bolo už na začiatku 17. storočia jedným z najvýznamnejších uhorských kráľovských miest a samotná chata neskôr slúžila ako miesto na ozdravenie a regeneráciu tela aj ducha. My si tradície, históriu a čaro oblasti Piesok nesmierne vážime, čo sme zohľadnili aj v rozsiahlej rekonštrukcii v roku 2007. Pozrite sa na históriu, ktorú nám pomáhate písať vy – naši hostia, dodnes.
História Modry
Prvé stopy osídlenia siahajú do obdobia 3. tisícročia pred n. l. Prvé písomné zmienky o Modre pochádzajú už z 12. a 13. storočia. V roku 1607 udelil Rudolf II. Modre privilégiá slobodného kráľovského mesta a Modra sa tak zaradila medzi najvýznamnejšie uhorské kráľovské mestá. V rokoch 1610 až 1646 mesto vybudovalo mestské opevnenia s troma bránami, z ktorých sa zachovali len časti opevnení a tzv. Horná brána. V 17. storočí patrila medzi najvýznamnejšie mestá s rozvinutým vinohradníctvom, lesným hospodárstvom, cechovou výrobou, školstvom a kultúrou.
Piesok
Túto oblasť nazývajú Pieskom, ale ak by tu niekto hľadal prach a piesok, príjemne sa prekvapí. Je to prekrásny ostrov v mori modranských lesov vzdialených od vyčerpávajúceho hluku sveta. Tento ostrov s osviežujúcim vzduchom objavili poetickí obyvatelia Modry skôr než Harmóniu. Na Piesku sa nachádza kaplnka zasvätená sv. Magdaléne, ktorej obraz zdobí oltár. Sv. Magdaléna a sv. Vincent sú totiž patrónmi tejto osady.
Rekreačné stredisko
Prvú vilu určenú na ozdravenie a rekreáciu tu postavili v roku 1890. Po nej rýchlo nasledovali ďalšie, pričom vrcholom bolo obnovenie Zochovej chaty v chránenej krajinnej oblasti Malých Karpát. Zochova chata dostala do vienka niekoľko základných funkcií, ako napríklad turistika, rekreácia, šport a ochrana prírody. Vo svojich najlepších časoch priťahovala návštevníkov nielen z Bratislavy, Budapešti či Viedne, ale z celého sveta. Svojou návštevou ju poctil aj americký prezident Jimmy Carter.
Samuel Zoch
(18.12.1882 – 04.01.1928) – Bol slovenský evanjelický kňaz, verejný činiteľ, politik, cirkevný hodnostár a náboženský spisovateľ. Po ukončení štúdií vo Viedni sa stal kaplánom v Novom Sade a v roku 1907 bol zvolený za farára v Modre, kde nahradil svojho strýka Pavla Zocha. Počas svojho života stál pri zrode viacerých významných udalostí v rámci budovania základov slovenského národa, založil Modranský turistický krúžok a bol tiež autorom Martinskej deklarácie.
Zochova chata bola prvá turistická chata v Malých Karpatoch, ktorú vybudoval práve Samuel Zoch, po ktorom je aj pomenovaná. Otvorenia chaty s jeho menom sa už však nedožil, na slávnostnom otvorení bola jeho vdova Mária.Samuel Zoch však na miesta, kde stojí dnešný Hotel Zochova chata****, často chodieval na prechádzky so svojimi priateľmi, medzi ktorých patrili aj správca Matice slovenskej Štefan Krčméry či básnik, farár a politik Martin Rázus.
Modranská majolika
Továreň na výrobu hlineného riadu a.s. – Aby nezaniklo toto skutočne pekné a typické remeslo, modranskí duchovní Jurkovič a Zoch sa pokúsili obnoviť bývalú dielňu Mičku. Zo začiatku iba sami, ale keď videli, že podnik je životaschopný a výrobky sú vyhľadávané, pokúsili sa založiť akciovú spoločnosť.
Od jesene 1911, kedy bola továreň obnovená, boli modranské keramické výrobky vystavené na viacerých výstavách; v Budapešti, Viedni, Brne, Kolíne nad Rýnom a všade sa mohli tešiť všeobecnej priazni a odbytu. Vzbudili pozornosť starými ľudovými tvarmi, ako aj farebnosťou, čo je pochopiteľné, pretože modranská továreň je jediná na svete, ktorá vyrába takýto druh dekoratívneho riadu. Továreň na výrobu hlineného riadu zaujíma významné miesto nielen v Modre, ale v celom štáte.