Masáže sú liek pre naše telo i dušu

Čo si predstavíte pod slovom masáž? Pre niekoho je to čas len pre seba, pre iného darček pre blízku osobu alebo súčasť nášho života, ktorou sa udržujeme vo fyzickej i psychickej forme. Z histórie vieme, že tajomstvo masáže poznali už starí Číňania a Egypťania. Samotný dotyk je starý ako ľudstvo samo a má prirodzenú liečivú schopnosť, ktorá je dostupná nám všetkým, rovnako ako úsmev. 

Dnes sa pozrieme na benefity masáží trošku bližšie. Porozpráva nám o nich Martina Blinková, ktorá je súčasťou tímu Wellness & Spa centra Hotela Zochova chata*****. Maťka je skutočnou milovníčkou svojej práce a vkladá do nej naozaj celé srdce.

Mati povedz nám niečo o sebe. Koľko sa už venuješ masážam?

Na vysokej škole som študovala fyzioterapiu. Taktiež sa venujem bankovaniu, masáži lávovými kameňmi i čoraz populárnejšej maderoterpaii. Keď to tak zhrniem, tak tomuto remeslu sa venujem už 7 rokov. Musím povedať, že svoju prácu beriem skôr ako poslanie. Teší ma, že môžem ľuďom pomáhať, uľaviť im od problémov. To, že ma klienti opätovne vyhľadávajú je pre mňa znakom, že robím svoju prácu dobre.

Čo pre teba znamená masáž?

Masáže vnímam ako riešenie množstva zdravotných problémov. Klienti sú mnohokrát prekvapený ako im masáž pomohla s problémami, s ktorými si nevedeli dlho poradiť.

Mati vravíš, že masáž nám môže pomôcť so zdravotnými problémami. Znamená to, že nás dokáže uzdraviť?

Áno. Sú rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré nám s pomocou masáže dokážu odznieť. Na celom tele máme nervové zakončenia, ktoré prechádzajú cez všetky orgány a masážou podporujeme ich funkciu. Taktiež ňou vieme zlepšiť napríklad trávenie. Veľmi dobre pôsobí na lymfatický systém čím zbavujeme telo toxínov, prekrvenie organizmu a končatín a vynikajúco pomáha pri migréne. Samozrejme, masáž nám vie uľaviť pri bolestiach šije, chrbta a iných častí nášho tela.

Majú masáže vplyv aj na naše psychické zdravie?

Samozrejme. Masáž hlavy, krku a šije dokáže uvoľniť stres a pomáha odbúrať úzkosť. Taktiež aj ten čas, ktorý venujeme samy sebe je prospešný pre naše vnútro. A v neposledom rade, veľa klientov sa príde na masáž doslova vyrozprávať a to im pridáva na psychickej pohode.

Pri masážach sa využívajú aj rôzne vonné oleje. Aká je ich rola pri masáži?

Ideálne je ak si klient vyberie olej sám, podľa toho aká vôňa mu sedí, priťahuje ho. Vtedy sa dokonale uvoľní a zrelaxuje. Vône sú dôležité najmä pri masážach chrbta, krku a šije kedy klient vôňu bezprostredne cíti.

Ako často by sme mali chodiť na masáž?

To je veľmi individuálne. Každé telo je inak fyzicky či psychicky zaťažované. Ak majú klienti stuhnutejšie svalstvo či bolesti hlavy, tak sa masáž odporúča každý týždeň. Napríklad taká maderoterapia a lymfodrenáž sa odporúčajú častejšie a pravidelnejšie, aby mali želaný výsledok. Väčšina masérov sa zhoduje, že by sme sa mali masírovať preventívne aspoň raz do mesiaca. 

Majú masáže pravidlá? Čo by sme mali robiť pred a po masáži?

Ak je klient športovec, určite odporúčame prísť po tréningu. Pred masážou je taktiež vhodné vyhriať svaly v saune a uvoľniť sa vo vírivke. Po masáži by sa mal dodržiavať kľudový režim aspoň 24h. Veľmi dôležité je dbať na pitný režim, nakoľko sa pri masáži aktivuje lymfatický systém a telo vyplavuje škodlivé látky.

.

Mati prečo nás po masáži niekedy bolí celé telo? Je to v poriadku?

Áno samozrejme. Telo nemusí byť zvyknuté na taký druh zaťaženia. Dokonca sa hovorí, že po dobrej masáži by svalovica mala byť. Odznieť by mala do štyroch dní.

Existujú aj situácie kedy by sme sa masírovať nemali?

Určite áno. Najmä vtedy ak máme aktívny zápal v tele, hocaký akútny stav, sme prechladnutý alebo máme teplotu. Telo sa najprv musí vysporiadať s chorobou a následne po odznení príznakov mu môžeme pomôcť masážou.

Ženy často masážou bojujú proti celulitíde. Pomáha nám masáž aj v tomto smere?

Tu veľmi záleží na type masáže. Napríklad maderoterapiou sa dá krásne pomôcť pri celulitíde. Pri tejto procedúre sa rozbíja podkožný tuk špeciálnymi valčekmi. Aby sme dosiahli želaný výsledok je potrebné túto terapiu absolvovať minimálne 5 – 10 krát.

A čo rôzne zábaly?

Zábaly sú vynikajúcim doplnkom k masáži. Počas zábalu si klient dopraje potrebný oddych a taktiež hydratuje a vyživuje pokožku.

Mati a aká je tvoja obľúbená masáž? Chodíš na masáž pravidelne?

U mňa platí pravidlo o obuvníkovi 🙂 Snažím sa však chodiť na masáž aspoň raz za dva mesiace. Najradšej mám klasickú masáž celého tela, pri ktorej si veľmi oddýchnem a zregenerujem sa.

Srdečne pozývam všetkých hostí k nám do krásneho Wellness & SPA centra, nájdite si na seba čas, príďte si oddýchnuť a samozrejme sa na vás teším pri masáži.

Tešíme sa na vašu návštevu.

Adresa a kontaktné údaje

Hotel Zochova chata****
Piesok 4015/B7
900 01 Modra
GPS: 48° 22′ 54″ N, 17° 16′ 38″ E

Kontakt

Tel: +421 33 2633 300
E-mail: recepcia@hzch.sk

Čas príchodu / odchodu

Check-in od 14:00
Skorší check-in od 11:00*
Check-out o 11:00
Neskorý check-out do 15:00 alebo do 17:00 *

* bližšie informácie Vám poskytne hotelová recepcia

Parkovanie

Bezplatné samostatné parkovanie (obmedzená kapacita)
Možnosť parkovať v spoplatnenej hotelovej garáži.*

* bližšie informácie Vám poskytne hotelová recepcia